Nagyon lassan teltek a napok és az éjszakák a második meghallgatás után. Egyrészt nem tudtuk, mikor születik meg a döntés, másrészt pedig elég nagy volt a tét, és egyáltalán nem éreztük úgy, hogy egyértelműen nyerésre állnánk. Hol bizakodtunk, hol elkeseredtünk, a pékek pedig rendületlenül dolgoztak alattunk (természetesen jól megbüntetve minket az eljárásért).
Kb. 3 hét várakozás után felhívott a Hatósági csoport vezetője, hogy bemehetek a határozatért (jeleztem, hogy személyesen szeretném átvenni, nem akartam a postára bízni). Siettem az önkormányzatba, ahogy tudtam. Nagyon ideges voltam, remegett a gyomrom, mindenem. Nem mertem ott helyben elolvasni a határozatot, kimentem az épület mellé és ott nyitottam ki.
NYERTÜNK! A pékséget kötelezték a házirend betartására, azaz hétköznap csak 7-19 óráig, szombaton 8-14 óráig végezhetnek zajjal járó, különösen élelmiszer-előállító tevékenységet, vasárnap és ünnepnap tilos. A birtokvédelmi törvény szerint 3 napot kaptak a határozat végrehajtására.
Nehéz leírni mit éreztem, mikor elolvastam a határozatot. Tényleg olyan, mintha egy szikla gurult volna le rólam: megszűnt az a szorító, fojtogató érzés, ami a várakozás idejére volt jellemző. Bevallom, elsírtam magam a megkönnyebbüléstől. Bőgve hívtam fel a párom és az egyik panaszostársamat, hogy elmondjam nekik a nagy hírt. Szóval volt nagy öröm.
Számolgattuk, mikor kaphatja meg a pékség a határozatot. Teltek a napok, már a többiek is átvették, alattunk semmi sem változott. Újra be kellett menni az önkormányzathoz, hogy ilyenkor mi van, mit kell tenni. Kiderült, hogy már rég átvették ők is (illetve a jogi képviselőjük, de ez mindegy). Következő lépés, hogy határozat-végrehajtási kérvényt kell beadnunk. Ezt az adhatja be, aki panaszosként részt vett a birtokvédelmi eljárásban. Ezt a kérvényt 2 független tanú büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozatával kell kiegészíteni, amiben kijelentik, hogy a pékség nem hajtotta végre a határozatot, továbbra is dolgoznak a tilalmazott időszakokban.
Volt, hogy éjszaka a rendőrséget is kihívtuk, de tehetetlenek voltak. Nekik annyi a jogkörük, hogy a határozatot felolvasták a pékeknek, és felszólították őket, hogy tartsák be. A rendőrkapitányságon annyit mondtak, hogy az önkormányzat kérheti a segítségüket a határozat végrehajtatásában.
Nem volt nehéz tanúkat találni. Egyrészt a közös képviselő kör e-mailben tájékoztatta a lakókat a határozatról, így elég sok embernek feltűnt, hogy a pékség magasról tesz rá. Másrészt beköszöntött a jóidő, sokan nyitott ablaknál aludtak, és a kiszállítás zaja már őket is zavarta. Beadtam az első kérvényt 2 függelten tanú nyilatkozatával. Semmi. Kb. 2 hét múlva egy másik panaszos adott be határozat-végrehajtási kérvényt 2 másik független tanú nyilatkozatával. Egyszer csak megjött a végzés: 500.000 Ft-ra büntették a pékséget. Ekkora összegre mi sem számítottunk, de hazudnék, ha azt mondanám, hogy akár csak egyikünk is sajnálta volna őket. Volt is csapkodás, dübörgés aznap éjjel…
Aztán kiderült, hogy a pékség beperelt minket, panaszosokat. A birtokvédelmi határozat miatt ugyanis az önkormányzatot nem lehet perelni, a panaszosok ellen lehet/kell keresetet benyújtani a bíróságra. Megtették. És természetesen fellebbezést adtak be a büntetés miatt a kormányhivatalhoz.
Mi pedig sorban adtuk be a határozat-végrehajtási kérvényeket, de ezekre még nem reagált az önkormányzat, vagy csak minket nem értesített róla.
Mire megjöttek ezek az értesítések, végzések, szinte elmúlt a nyár, volt közben közigazgatási szünet, és hát a 30 napos határidőket minden hivatal betartotta. Megkaptuk az idézést a tárgyalásra. Ebben volt egy bírói végzés is, mivel a pékség kérte, hogy a bíróság függessze fel az önkormányzat határozatát, de ezt a bíró elutasította. Lehet tippelni, mennyire tanúsított jogkövető magatartást a pékség…
Elkezdődött a harc. Ez már tényleg az.